CEF

Piękne ikony zostały napisane przez uczestników warsztatów w CEFie!

Ikona to wyjątkowy obraz sakralny, malowany na drewnie, przedstawiający postacie świętych oraz sceny z ich życia i wydarzeń biblijnych. Według tradycji, pierwszym autorem ikon był święty Łukasz Ewangelista. Słowo “ikona” wywodzi się z greckiego “eikon”, co oznacza obraz, wizerunek lub portret.

Wielowiekowa tradycja tworzenia i czczenia ikon przekazuje nam nie tylko piękno artystyczne, ale także głębokie znaczenie duchowe. Ikona staje się przewodnikiem w naszej podróży duchowej, inspirując nas do kontemplacji, modlitwy i zbliżenia się do Boga. To święte dzieło sztuki, które przekracza granice materialnego świata i otwiera nas na niezwykłą obecność Boskiej łaski i miłości.


Warsztaty w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym podzielone były na dwa zjazdy. O pierwszym pisaliśmy tutaj: http://cef.bydgoszcz.pl/2023/weekend-z-ikona/

Drugi weekend pisania ikon był pracą nad samym obliczem Matki Bożej, które to nabierało coraz jaśniejszych tonów aż do blików. Uczestnicy pracowali z wielką starannością i sumiennością, aby ukończyć ikonę. Zwieńczeniem warsztatów była wspólna Eucharystia, podczas której ks. Paweł Hoppe poświęcił ikony wykonane przez uczestników.  

Dziękujemy Pani Katarzynie Kobuszewskiej za podzielenie się swoimi umiejętnościami i profesjonalne przeprowadzenie uczestników przez proces pisania ikony. 

 

Zdjęcia: http://pracowniaikonograficzna.blogspot.com/

CEF Bydgoszcz logo

Kontakt

Centrum Edukacyjno-Formacyjne
Diecezji Bydgoskiej

ul. Grodzka 18-22, 85-109 Bydgoszcz

tel. 696 784 228

NIP: 9532790645

nr konta: 36 1020 1475 0000 8202 0333 1519

Obserwuj nas!